Aerangis curnowiana
Synonim: Rhaphidorhynchus curnowianus Finet.
Występowanie:
Madagaskar. Storczyk ten bywa spotykany w środkowo-wschodniej części wyspy, w pobliżu Antananarivo. Rośnie jako epifit w wilgotnych lasach na wysokościach 1000-1200 m.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 37°C i 3°C. Średnia wilgotność wynosi około 80% przez cały rok. Opady od 8 mm w grudniu-styczniu do 300 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/11,1°C w styczniu do 29,4/18,4°C w lecie. Okres kwitnienia: Marzec-maj i październik-listopad, ale czasem może kwitnąć latem.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mały epifit monopodialny o rozpiętości liści zaledwie 4-7 cm. Szczególną cechą są spłaszczone lub sprasowane korzenie, pokryte niewielkimi brodawkami, szare, o końcach w kolorze bursztynu lub miedzi. Na starszych roślinach te korzenie mogą mieć do 0,6 cm szerokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Bardzo krótka. Te rośliny są prawie bezłodygowe.
Liście:
Liście mają 3-4 cm długości i 1,2-2,2 cm szerokości. Skórzaste liście często są błyszczące, nieco brązowawe i czasem pokryte małymi szarymi plamkami, a ich brzegi są zwykle brązowe.
Kwiatostan:
Kwiatostan jest raczej krótki, ma 7-8 cm długości, z czego 5,5-7,0 cm to szypułka kwiatu.
Kwiaty:
Zwykle 2 na kwiatostanie. Płatki obu okółków często mają brązowawe zabarwienie, a warżka jest biała. Ostroga przy podstawie warżki, o długości 10-13 cm, w fazie pąka zawsze tworzy doskonały okrąg, a po otwarciu się kwiatu wyprostowuje się, tworząc jakby literę S. Kwiaty po rozpostarciu mają 2,5-3,5 cm, płatki obu okółków są wąskimi trójkątami i zwężają się, tworząc ostre koniuszki. Wyprostowany płatek grzbietowy ma długość 1,8-2,1 cm i 0,4-0,5 cm szerokości przy podstawie. Ukośnie skierowane w dół płatki boczne okółka zewnętrznego mają 2 cm długości i 0,4 cm szerokości natomiast ułożone poziomo lub nieco wznoszące się płatki okółka wewnętrznego mają 1,5-1,8 cm długości i 0,3-0,4 cm szerokości. Trójkątna, ostro zakończona warżka jest dłuższa i szersza niż pozostałe części kwiatu, a jej brzegi wykręcają się do góry nadając jej wygląd łódeczki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |